18. Tengu-Cup (20./21.06.15)

deutsch english

 

This year will be the 18th time we hold the Tengu-Cup Turnament in Frankfurt. We are looking forward to meet with kendoka from Germany and many other countries on June 20th to find the best fighters in the different categories. As in the last years we expect a great many contestants and a very high level of skill, so this will be a good chance for all to test their mettle.
On Sunday June 21th you will have the chance to take kyu- or dan-exams (up to 5rd dan). Also we will have brief training and of course a big gi-geiko thereafter.

For more information about the timetable and the registration, please download our ENGLISH FLYER HERE and our REGISTRATION-FORM here.

Katana wishes you all a good time and the best of luck for the Tengu-Cup 2015

Registrations

ID Vorname Nachname Verein
1 Arvid Heinss USC Mainz
2 Arvid Heinss USC Mainz
3 Ashkhen Charkchyan Shogun Club
4 Ken Van Laecken Lazy Panda
5 Taron Akopian Lazy Panda
6 Sara Van Laecken Lazy Panda
7 Rachel Buysse Lazy Panda
8 Peter Dhont Lazy Panda
9 Christian Lorenz Nuernberg
10 Katharina Kraus Katana Frankfurt
11 Taiki Tanaka katana
12 Mikhail Volobuev Shogun Club
13 Alisa Strupp Katana Ffm
14 Sebastian Peisker Katana Ffm.
15 Koki Nakashima Koan kendojo hamburg
16 Jérémie Dupuis Budo XI - Kokugikan
17 Ugo Lemonnier Budo XI - Kokugikan
18 Quentin Gressien Budo XI - Kokugikan
19 Walter McCahon Budo XI - Kokugikan
20 Antoine Gascoin Budo XI - Kokugikan
21 Genta Kozaki PSV Mainz
22 Maurice Dentz Katana FFM - Maurice Dentz
23 Celest Vinck Lazy Panda
24 Roberto Kumpf Katana Frankfurt e.V.
25 Sebastian Bläser Kokugikan
26 Markus Green Kokugikan
27 Ray Kamada Kokugikan
28 Cem Karadag Kokugikan
29 Cihan Kurultay Kokugikan
30 Jean-Sebastien Jouhanneau Kokugikan
31 Marlen Sharton EDKG Berlin
32 Henning Schulz EDKG Berlin
33 Alex Kell EDKG Berlin
34 Hoa Le Katana
35 Marina Hokari Katana Frankfurt
36 Kensuke Mitsuzawa Katana e.V.
37 Hiroki Shintaku Katana e.V.
38 Norihito Takahashi Katana e.V.
39 Julian Scharff VfjK Emmerich e.V.
40 Kei Sallmon DJSG Köln
41 Malte Heinrichs DJSG Köln
42 Maximilian Ernst DJSG Köln
43 Liam Lesch DJSG Köln
44 Alina Schiller DJSG Köln
45 Huyen Pham Budo Dresden
46 Adrian Reinbeck Kendo-Stuttgart
47 Fabian Hess Kendo-Stuttgart
48 Juri Espenschied Kendo-Stuttgart
49 Finn Spilarewicz Katana
50 Anne Wilhelm Shiten Dojo Leipzig
51 Mathias Grottke Shiten Dojo Leipzig
52 Benedikt Zöhrer Shiten Dojo Leipzig
53 René Schulze Shiten Dojo Leipzig
54 Kay Dombrowsky Shiten Dojo Leipzig
55 Jasmin Rodig Budo-Club-Dresden
56 Tino Lehmann Budo-Club-Dresden
57 Adam Urban Budo-Club-Dresden
58 Tom Bohlender TFC Steinheim
59 Matthias Harms TFC Steinheim
60 Benedikt Jürgens TFC Steinheim
61 Wagner Markus TFC Steinheim
62 Ken Watanabe TFC Steinheim
63 Benjamin Koyanagi S.V. Fellbach
64 Kent Yamashita S.V. Fellbach
65 Karin Yamashita S.V. Fellbach
66 Kaoru Ishikura S.V. Fellbach
67 Hisashi Nakai S.V. Fellbach
68 Shin Ishikura S.V. Fellbach
69 Tsuyoshi Inui S.V. Fellbach
70 Katsuyoshi Koyanagi S.V. Fellbach
71 Takeshi Yamakoshi S.V. Fellbach
72 Moritz Remmel Köln Dojo e.V.
73 Anny Huang Hochschulsport Uni Bayreuth
74 Alexander Kaschmer Hochschulsport Uni Bayreuth
75 Ashkhen Charkchan Shogun Club Moscow
76 Mikhail Volobuev Shogun Club Moscow
77 Vladimir Ogorodnikov Shogun Club Moscow
78 Ashkhen Charkchan Shogun Club Moscow
79 Mikhail Volobuev Shogun Club Moscow
80 Vladimir Ogorodnikov Shogun Club Moscow
81 Ryo Ohashi Seikenjuku Oldenburg
82 Hiroyuki Ohno Katana Frankfurt e.V.
83 Tsutomu Fukunaga JCD
84 Hiroki Moroishi JCD
85 Fabian Schmidt JCD
86 Kazuma Masugi JCD
87 Noriyuki Kawai JCD
88 Naoko Reintges JCD
89 Holm Reintges JCD
90 Rouven Wirbser JCD
91 Ryusei Aoki JCD
92 Elina Nozawa JCD
93 Yu-Hung Chien JCD
94 Janine Ludwig Namban Tetsu Kendo Mannheim
95 Oliver Ludwig Namban Tetsu Kendo Mannheim
96 Rene Hung Namban Tetsu Kendo Mannheim
97 Dance Yokoo Kendo München
98 Laura Schäfer Kendo München
99 Lissa Meinberg Kendo München
100 Adrian Gruber Kendo München
101 Bettina Kolbe Kendo München
102 David An Kendo München
103 Daniel Prohart Kendo München
104 Mathias Mayer Kendo München
105 Sarah Casal Kendo München
106 Makoto Grosfils wakakoma kenshikai
107 Luca Flemming TH-Eilbek
108 Kai Mudrack Tekkeikan Berlin
109 Stepan Baronin Kenshinkai Berlin
110 Patrick Fränkel Kenshinkai Berlin
111 Marcus Wettke Kenshinkai Berlin
112 Medard Solecki Kenshinkai Berlin
113 Akihiko Ito Koan Kendojo Hamburg
114 Munenori Kumagai Japanische Schule Frankfurt
115 Kanjiro Kawai Kendo T.H-Eilbeck e.v
116 Nicolas Krapp Phönix Königsbrunn
117 Stella Jin Phönix Königsbrunn
118 Ruairidh Pooler Phönix Königsbrunn
119 Raoul Klein Phönix Königsbrunn
120 Connie Lü Phönix Königsbrunn
121 Stefan Kuhn PSV Duisburg
122 Tamara Schneider Kendoka Kassel e.V.
123 Sven Rudolph Kendoka Kassel e.V.
124 Stefan Onsori Kendoka Kassel e.V.
125 Svetlana Mühlstein Kendoka Kassel e.V.
126 Peter Sieveking T.H. Eilbek
127 Nataliia Tanchynets Kendoka Kassel e.V.
128 Nataliia Tanchynets Kendoka Kassel e.V.
129 Serjoscha Hülsberg Kendo Lich e.V.
130 Matthieu Leinweber Kendo Lich e.V.
131 Ahmet Tekin Kendo Lich e.V.
132 Julian Stillersfeld Kendo Lich e.V.
133 Marvin Schroeder Printzen Kendo Lich e.V.
134 Weishan Li Kendo Lich e.V.
135 Kenji Nakashima Koanken dojo
136 Noah Saxarra 1. Budo Club Eschweiler
137 Timo Ettl 1. Budo Club Eschweiler
138 Thipruedee Dederichs 1. Budo Club Eschweiler
139 Susanne Kohnert 1. Budo Club Eschweiler
140 Claudia Heineke 1. Budo Club Eschweiler
141 Torsten Jörres 1. Budo Club Eschweiler
142 Ruoyu Qu Göttingen, nieder sachsen
143 Can Özel SG Eiche
144 Simon Schreiber Kendo Kenkyukai Fulda
145 Marc Kirschner Kendo Kenkyukai Fulda
146 Lun Li Kendo Kenkyukai Fulda
147 Mark Weber SSF-Bonn
148 Haruna Yamaguchi Koan-Ken Dojo
149 Doreen Sihler TSG Eislingen
150 Moritz Pohl 1 DJC Frankfurt
151 Nils Henning 1 DJC Frankfurt
152 Boris Banozic 1 DJC Frankfurt
153 Caspar Hahnemann 1 DJC Frankfurt
154 Hirohisa Harada 1 DJC Frankfurt
155 Alexandra Ryszka 1 DJC Frankfurt
156 Lukas Binder 1 DJC Frankfurt
157 Valerie Anuschek 1 DJC Frankfurt
158 Matthias Kegler 1 DJC Frankfurt
159 Axel Weidmann 1 DJC Frankfurt
160 Jouke van der Woude NKR
161 Olga Morozova NKR
162 Henry Korkalainen NKR
163 Gideon Hamburger NKR
164 Mariko Sato NKR
165 Dai Linh Nguyen NKR
166 Rick Nieuwenhuijzen NKR
167 Pakwan Ratchatasavee NKR
168 Winston Dollee NKR
169 Jay Jay Mast NKR
170 Werner Karnadi NKR
171 See-Kee Chung NKR
172 Lai Mei Tang NKR
173 Mariëlla van der Schans NKR
174 Makoto van der Woude NKR
175 Jonathan de Croon NKR
176 Quirijn de Jong NKR
177 Anne Zwart NKR
178 Roelof Schra NKR
179 Andreas Liese Alster-Dojo e.V. Hamburg
180 Enzo Morino Alster-Dojo e.V. Hamburg
181 Nora Specht Alster-Dojo e.V. Hamburg
182 Kanako Yasuda Budotomo Tübingen
183 Christian Kaden Budotomo Tübingen
184 Sebastian Krohe Kendo Phönix Königsbrunn
185 On You Kwon PSV Bochum
186 Alexander Jakupovic Yoshinjuku
187 Anton Neeb Yoshinjuku
188 Alexander Melchert Yoshinjuku